úvod | přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | Zapnout stylyKarta sociálních systémů (sKarta)

motiv karty

V rámci Sociální reformy I. došlo v druhé polovině minulého roku 2012 k přechodu na zcela nový systém výplaty a administrace nepojistných sociálních dávek a dávek v oblasti státní politiky zaměstnanosti prostřednictvím Karty sociálních systémů neboli tzv. sKarty, s cílem zajistit co největší efektivnost a komfort pro klienta. sKarty jsou vydávány ve dvou variantách: základní a speciální, která slouží zároveň jako průkaz TP, ZTP či ZTP/ P pro osoby se zdravotním postižením. sKartou, nebo-li průkazem, se klienti prokazují úřadům práce. Slouží jako identifikační doklad těch, kteří pobírají sociální dávky.

V letošním roce se stala sKarta ještě mnohem přátelštější k lidem. Novela zákonů o zaměstnanosti a sociálně-právní ochraně dětí umožní do doby vydání sKarty - stejně jako u ostatních dávek - vyplácet podpory v nezaměstnanosti a dávky pěstounské péče stávajícím způsobem, tedy převodem na bankovní účet nebo v hotovosti. Chystají se i další legislativní změny, které vycházejí z dohody mezi ministryní práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové a premiérem Petrem Nečasem, České spořitelny a České pošty. Mají se mimo jiné týkat způsobu nakládání s osobními údaji a jejich ochrany.

sKarty dnes používá již více než 201 tisíc lidí, stát jim přes ně poslal dvě miliardy korun. Každý občan při převzetí sKarty dostane také informace o všech funkcích, které může využít, včetně způsobu používání jako průkazu TP, ZTP a ZTP/P. Pokud vydávání sKaret bude pokračovat v obdobném tempu jako dosud, lze odhadnout, že se jich za rok 2013 vydá až 800 tisíc. To je dohromady spolu s kartami vydanými v roce 2012 celkem 1 milion. V praxi to znamená, že cca 85 % všech klientů ÚP bude mít sKarty.

sKarty jsou vyráběny v souladu s mezinárodně uznávanými předpisy, které se vztahují na bankovní karty a obsahují stejné ochranné prvky. Podobný systém zavedla a využívá již řada evropských zemí, například Itálie, Velká Británie, Finsko a další, mimo EU třeba také USA.